Seo Fiyatları Kocaeli Seo Fiyatları 2020

local seo nedir
  • 27/02/2020

Günümüzün en önemli konularından birisi de hiç şüphesiz ki sitelerine uygulanan seo hizmeti ve seo fiyatlarıdır. Bugün ki yazımız da seo fiyatları 2020 listesini değerlendirecek ve olası seo çalışmaları nedir, nasıl olmalıdır bunların üzerinde duracağız.

Seo kelime anlamı olarak Search Engine Optimization demek. Genel olarak kısa ismi olan ve herkesin bildiği Seo yada genel olarak yani yerel seo terimleri de kullanılmaktadır. Fakat genel olarak bu iki terim birbiri arasında çok karıştırılmaktadır.

Bugün bu iki terim arasında ki farkları da inceleyerek sizlere kapsamlı bir makale sunacak, olası fiyatlandırmalar nasıl olmalıdır, nasıl hesaplanır bunların üzerinde duracağız.

Öncelikli olarak yukarıda bahsettiğimiz iki terim olan SEO ve LOCAL SEO yani YEREL , ne değildir, aralarında ki farklar nelerdir bunlardan bahsederek yazımıza başlayalım.

seo fiyatları 2020
seo fiyatları 2020

Seo ve Local Seo Arasında ki Farklar Nelerdir?

Seo yukarıda da bahsettiğimiz gibi kelime anlamı olarak search engine optimization demektir. Local seo ise türkçe karşılığı yerel arama anlamına gelmektedir. Bu iki terim tam olarak birbirine benzese de aralarında farklılıklar vardır.

Bu farklılıkları sizleri sıkmamak adına maddeler halinde yazmayı daha uygun bulduğumdan dolayı maddeler halinde sıralayacağım.

  • Seo genel olarak tüm arama motorlarını kapsasa da local seo yerel arama sonuçlarında kullanıcıya bilgi vermektedir. Örnek ile açıklayacak olursak; Çocuk ayakkabısı genel bir kavram olmasının yanı sıra Kocaeli çocuk ayakkabısı yazmak Local seo terimleri arasına girmektedir. Bir diğer örnek ile devam edelim.

seo fiyatları
seo fiyatları

Google’a halı firması yazdığımız da tüm Türkiye genelinde ki halı firmalarını ve harita sonuçlarını önümüze çıkartmasının yanı sıra Kocaeli halı firması yazdığımız zaman local olarak bir arama yapmış ve başına bir bölge getirmiş olmaktayız. Yani kısaca cümle kalıplarının başına bir bölge veya belli niş kelimeler eklediğimiz de local olarak o kısma odaklanarak arama sonuçları yapmakta ve google kullanıcılarına bu sonuçları sunmaktadır.

  • Seo çalışmaları daha uzun soluklu olmasının yanı sıra yerel seo çalışmaları yapılan çalışma türüne, çalışma yapılan sektöre ve rekabete göre daha kısa sürede meyvesini vermektedir.

Bunu da dilerseniz kısaca açıklayayım. Seo çalışmaların da hedefiniz Türkiye’de aynı alanda faaliyet gösteren tüm firmalar olmasına karşın local seo çalışmalarında sadece başında kullandığınız alanda ki firmalar sizlere rakip olmaktadır. Yukarıda bahsettiğimiz halı firmaları kelimesinde tüm Türkiye’de ki halı firmaları ile rekabet etmektense kendi bulunduğunuz bölgede ki halı firmaları ile rekabet etmeniz hem iş yükünüzü hafifletecek hemde sizleri sonuca daha hızlı şekilde ulaştıracaktır.

  • Seo ve Yerel Seo çalışmalarında fiyatlandırmalar aynı değildir.

Bir üst maddede de bunu açıkça belirttiğim gibi seo çalışmaları daha uzun zamana ve daha detaylı istatistiklere dayanan bir çalışmadır. Dikkatli olmak, devamlı takip etmek ve düzenli şekilde çalışmayı devam ettirmek gereklidir. Genel olarak seo çalışmaları minimum 6 aylık süreçten sonra meyve vermeye başlamaktadır. Unutulmamalıdır ki google hiçbir zaman anlık olarak tepki veren bir arama motoru değildir.

seo ve local seo arasındaki farklar
seo ve local seo arasındaki farklar

Yaptığınız çalışmaların olumlu yada olumsuz sonuçlarını kısa süre içerisinde görmüş olsanız bile kalıcılığı minimum 6 ay sonrasında belli olmaktadır. Bu süreçte sizler hiçbir zaman çalışmalarınızı yarıda kesmeyerek düzenli şekilde devam etmeniz gerekmektedir.

Türkiye’de ki çalışmaların bazılarında yapılan en büyük hatalardan birisi de budur aslında tam olarak. Genel çalışma yapıldıktan sonra kısa sürede sonuç göremeyen firma sahipleri çalışmalarını durdurmaktadır. Bu oldukça yanlış birşeydir. Bu durumu google gözünden değerlendirecek olursak;

Biz google’a şeker uzatıyoruz ve birazcık yemesini sağlıyoruz, sonrasında vazgeçerek şekeri ondan uzaklaştırıyoruz. İşte bu noktada aslında karşımıza almamamız gereken en büyük düşmanı alıyoruz GOOGLE! Google her ne kadar çalışmalara önem veren ve her çalışmayı karşılıksız bırakmayan bir arama motoru olsa da bir o kadar da kinci ve yapılan yanlışı asla unutmayan bir yapıdır.

Bu yüzden bir çalışma yapılıyorsa olumlu yada olumsuz sonucu görene kadar devam edilmelidir. Ve unutulmamalıdır ki web sitesi üzerinde yapılan her çalışma’da muhakkak google gözünde bir ödülünüz vardır. Bu yüzden hiçbir çalışma yaptırmamak bir çözüm değildir.

Konudan çok sapmamak adına tekrar maddemize dönecek olursak, seo ve local seo arasında ki fiyat farklılıkları bariz bellidir. Genel seo çalışmaları yukarıda da söylediğim gibi kapsamlı çalışmalar olduğundan dolayı işçilik ve hizmet yükü bir hayli fazladır. Buna bağlı olarak tarafınıza çıkacak fiyatlar da değişkenlik gösterecektir. Local seo çalışmaları ise genel seo çalışmalarına nazaran daha kırsal kaldığından dolayı seo çalışmaları kadar sizleri üzmeyecektir.

Tabi burada da etken durumların başında hizmette bulunduğunuz sektör, bulunduğunuz bölgede ki sektör rekabeti ve çalışma yapılacak kelimelerin zorluk dereceleri gibi durumlar etkendir.

Seo Fiyatları Nasıl Hesaplanır?

Seo fiyatları genel olarak yukarıda da bahsettiğim gibi hesaplanması için belli başlı maddelerin detaylıca incelenmesi gerekmektedir.

Bunların başında yine yukarıda söylediğim gibi hizmet sağlanacak sektör, çalışma yapılacak anahtar kelimeler, sektörün zorluk derecesi ve bu alanda çalışma yapmış firmaların web sitelerine sağladığı yararlar neler, hangi işlemleri yapmışlar ve ne gibi sonuçlar almışlar.

Tüm bunları ve bunlar gibi diğer maddeleri iyice incelemek gereklidir. Genel de seo’da verilen sabit fiyatlandırmalara karşı bir insan olarak hiçbir zaman seo bir fiyata bağlı kalmamaldıır. Genel olarak seo çalışmalarından önce kişinin niyeti anlaşılmalı, hizmet yaptığı sektör tam olarak incelenmelidir.

Genel de firmaların sattığı hazır paketler, seo mu yoksa local seo mu belli değil. Bu durum da şöyle bir sonuç çıkıyor ortaya;

local seo nedir
local seo nedir

X vatandaş 3500 TL’ye aylık seo paketi satın alıyor ama anahtar kelimesi, Kocaeli Nakliyat Firması şimdi burada tezat bir durum var. Buyrun dilerseniz bunu birlikte inceleyelim. Tezatlık nerede başlıyor derseniz?

Seo fiyatları hesaplanırken dediğim gibi pek çok durum değerlendirilmesi yapılmalı. Bunların başında tabi ki yukarıda saydıklarım gelmekte. Şimdi X vatandaş Kocaeli Nakliyat Firması aramasın da google sonuçlarında 1. olmak istiyorsa bu Local seo çalışmasına girmektedir. O halde sabit verdiğimiz 3500 TL tam olarak hizmeti karşılamamaktadır. Belki fazla bir fiyat ? Yada yapılacak çalışmaya göre az bir fiyat?

Sektörün zorluk derecesi ve 6 ay içerisinde net sonuç vermeyecek olması da cabası. Bu gibi durumlardan dolayı hiçbir zaman sabit fiyat verme taraftarı bir insan ve ajans olmadım. Bizler Kocaeli’de olarak başta müşterilerimiz ile ikili ilişki kurmayı ve karşılıklı olarak oturup konuşmayı tercih ediyoruz.

Çünkü şunu çok iyi biliyoruz ki birşeyler masaya yatırılmadan ve net bir şekilde talep nedir bunu anlamadan fiyat vermek yanlış. Kişinin taleplerini, hedeflerini ve isteklerini bilmeden verilen sabit fiyatlandırma’da zarar etme durumu da söz konusu olacağından dolayı iki tarafı korumak bu nokta’da oldukça önemlidir.

Fakat bizler de mail üzerinden pek çok farklı seo fiyat teklifi gönderiyoruz. Ama bu noktada şöyle bir durum var ki, biz teklif sunmadan önce müşterimizin mailinden tam olarak ne istediğini okuyor, anlıyor, analiz ediyor ve o şekilde bir sonuca varıyoruz.

Seo ve Local seo hakkında sormak istediklerinizi yorumlar bölümünden bana iletebilir, seo ile ilgili bir konuda danışmanlık isterseniz’de 0542 771 16 33 nolu telefon numaramızdan bize ulaşabilirsiniz.

About Ali TAŞCI

Merhaba Ben Ali TAŞCI 27.05.1993 Kocaeli/İzmit doğumluyum. Üniversiteyi Burdur Mehmet Akif Ersoy Ünviersitesi Gölhisar Meslek YÜksekokulun da Bilgisayarlı Vergi ve Muhasebe Uygulamaları bölümünde tamamladım. Uzun yıllardır WordPress altyapısını kullanarak web site tasarımı ve Photoshop ve Adobe İllustrator ile de grafik tasarım hizmetleri vermekteyim. Sosyal medya araçlarını aktif şekilde kullanarak kreatif tasarımlar ve müşteri gözünden bakma yeteneğimi geliştirdim. Kurumsal kimlik çalışmaları, site tasarımları, seo ve smm alanların da kurum ve kuruluşlara freelance olarak hizmet sağlamaktayım.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Please mark all required fields.

× Whatsapp üzerinden iletişime geçebiliriz!