E-Ticaret İçin Seo Teknikleri 2020 Kocaeli Seo

seo teknikleri
  • 10/03/2020
  • 1 Comment

Günümüzün en önemli konularından birisi de seo teknikleridir. E-Ticaret için konusunda 2020 listesini sizler için düzenleyerek paylaştık. Merak ettiklerinizi bizlere yorumlar bölümünden sorabilir, dilerseniz iletişim numaramızdan bizlere ulaşarak detaylı bilgi edinebilirsiniz.

kocaeli seo ajansı
kocaeli seo ajansı

E-Ticaret Site Seo Teknikleri

Günümüzün en önemli pazarlama araçlarından birisi olan web siteleri günden güne büyüyerek devam etmekte. Hal böyle olunca, web siteleri arasında ki rekabette kendi arasında artış göstermekte. Böyle durumlarda genel de web site sahipleri tam olarak ne yapacaklarını bilmediğinden dolayı tam olarak adım atamamaktalar. Bugün ki yazımız da ise bu adımlar nedir, nasıl bir yol haritası oluşturması gerekli gibi soruları ele alarak e-ticaret sektöründe rakipleri ile dijital savaş veren firmalar nasıl yol izlemeliler bunları ele alacağız.

Altyapının Seçimi: En önemli konulardan birisi de hiç şüphesiz ki, web sitesini hangi altyapıda kuracağımızdır. Genel olarak Dünya üzerinde en aktif kullanılan altyapıların başında WordPress ve Opencart gelmektedir. WordPress opencart altyapısına nazaran daha fazla kesme hitap etmekte ve yönetilebilirlik durumu daha şeffaftır. Bundan dolayıdır ki wordpress tercihi genel olarak ticarete yeni atılan firmalar için ilk tercih olabilmektedir.

WordPress’in bir diğer avantajı ise problemlere karşı çok kolay şekilde çözüm bulabiliyor olunması. Şöyle ki; yaşayacağınız problemler genel olarak bulunduğunuz ülkede ki kullanıcılar tarafından daha önce deneyimlenmiş olmasından dolayı internet aramalarında çok rahat şekilde sorununuza karşılık çözüm bulabiliyorsunuz.

seo teknikleri
seo teknikleri

Ayrıca wordpress genel olarak eklentiler ile çalıştığından dolayı seo teknikleri konusunda sizlere yardımcı olabilecek pek çok eklenti de ücretsiz olarak kullanıcılar tarafından sunulduğu gibi, kendi kod becerinize bağlı olarak kendi adınıza oluşturacağınız modülleri de kullanabiliyorsunuz.

Böylesine geniş olmasından dolayı ve e-ticaret altyapısına müsade etmesinden dolayı wordpress her zaman tercihler arasında yer almaktadır. Tamamen stabil arayüzü sayesinde kullanıcı deneyimi odaklı çalışmakta ve %100 başarı sergilemektedir.

Diğer yanda ise opencart altyapısı da genel de büyük markaların ve pazaryerlerinin tercih ettiği arayüzlerden birisidir. Genel de profesyonellik ön planda tutulup kullanıcı deneyimini önemseyen arayüzde estetiklik wordpress’e nazaran bir tık daha zayıf kalmaktadır. Genel de opencart kullanıcıları “ben müşterime %100 memnuniyet sağlamak istiyorum görsellik çok önemli değil” deme noktasında opencartta profesyonel olarak karşılık vermektedir.

Opencartta aynı wordpress gibi modüller üzerinde çalışmaktadır. Farklı modüller sayesinde seo tekniklerinizi geliştirebilir, birbirinden farklı araçlar ile web sitenizi daha kullanılabilir bir hale sokabilirsiniz.

Fakat wordpress kadar geniş kullanım alanı olmadığından ve daha çok teknik bilgiye dayalı bir arayüz olduğundan dolayı yaşayacağınız problemlere karşılık biraz kod bilginiz olması sizlerin yararına olacaktır. Diğer yandan opencart arayüzü ile oluşturulan bir web sitesinde her zaman için bir yardımcı yazılımcıya ihtiyaç duyacaksınız.

bi adam medya
bi adam medya

Bu ihtiyaçlarınızı giderebileceğiniz uzaktan destek alabileceğiniz Bi Adam Medya gibi ajansınız yoksa problem yaşamanız çok normal. Eğer bünyenizde bir personeliniz var ve bu arayüze hakimse wordpress tercihinden uzaklaşarak opencart tercih etmenizde herhangi bir sakınca yoktur.

Ayrıca opencart ve wordpress arasında ki farkları ele alacak olursak, wordpress seo optimizasyonu konusunda daha başarılı bir imkan sağlamaktadır. Şuanda okuduğunuz bu makale de wordpress altyapısı ile oluşturulmuş bir web sitesi üzerinde yayımlanmaktadır.

Bende kişisel blogumda wordpress kullanmayı tercih ettim çünkü kullanılabilirliği ve işlevselliği daha fazla. Fakat ben burada ürün satıyor ve 10000 kalem ürünümün olduğunu düşünürsek bu noktada wordpress beni üzebilirdi.

E-Ticaret Sitesinde Seo Teknikleri ve Uygulanışları

Yukarıda genel olarak e-ticaret sitelerini hangi platformlar üzerinde kuracağımızı belirlememizin yanı sıra şimdi de e-ticaret sitelerimizde ne gibi teknikler uygulayabiliriz, ürünlerimizi daha ön plana nasıl çıkartabiliriz rakiplerimizin yapmadığı ne gibi şeyler vardır bunları ele alarak e-ticaret sitelerimizde seo teknikleri nasıl uygulayabiliriz bunlardan bahsedeceğiz.

bi adam medya kocaeli

Resim Optimizasyonu ve Alt Etiketler: Ürünlerinizi belirlediniz ve artık sitenize yüklemek için hazırsınız. Kendinize göre altyapınızı da oluşturduğunuza göre artık resimleri ekleyerek ürünleri eklemeye başlayabilirsiniz.

Bu noktada sizlere önereceğim en büyük tavsiye ürünleriniz için öncelikli olarak kelime hacmi araştırması yapmanız olacaktır.

Kelime hacmi araştırmasında ekleyeceğiniz ürünlerin hangi kelime öbekleri ile başlaması gerektiği, en çok arama sonuçlarının hangisi olduğunu iyi bilmeniz sizlere daha ürünü yüklerken artı puan kazandıracaktır. Bundan dolayı ürün isimleri eklerken google’dan arama yaparak en çok tercih edilen başlıkları kullanmanız da fayda vardır.

Başlığınız ile aynı orantıda ekleyeceğiniz resimler de aynı anahtar kelimeyi içermelidir. Örnek verecek olursak; çiçekli bebek arabası kelimesini ürününüzün başlığı olarak kullandıktan sonra resminizin altına sadece bebek araması yazmanız arasında her ne kadar köprü kurmaya yetse de %100’lük bir etki yaratmayacaktır.

Ondan dolayı çiçekli bebek arabası yazdığınız ürünlerinizin resimlerine ve alt etiketlerine de çiçekli bebek arabası ibaresini kullanmanız gerekmektedir. Bundan dolayı ürünlerinizin fotoğraflarını klasör, klasör ayırırken bu isimleri de hazırlamanız sizlere zamandan tasarruf ettirecektir.

Başlık Uzunluğu ve İçeriği: Bunu zaten yukarıda da bahsettiğim gibi, anahtar kelime analizi yaparak ürünlerinizin hangi cümle ile başlaması gerektiği belirlediğiniz de altını doldurmalısınız. Şöyle ki, Çiçekli bebek arabası yazdıktan sonra giriş, gelişme ve sonuç ilişkisinde bir düzen tutturmanız gerekiyor ki müşteriyi harekete geçirebilesiniz.

kocaeli seo fiyatları

Bu noktada doğru başlık dizilimi; Çiçekli Bebek Arabası – Ayarlanabilir – Araba Koltuklu gibi bir başlık kullanıcıyı ürünün içeriğine girmeden %100 bilgilendirecek ve sadece o ürüne ilgisi veya merakı olan kullanıcıya hitap edecektir.

Ürünlerinize ne kadar ilgili kişi toplar ve merak uyandırırsanız site kalitenizde o denli artacaktır. Sayfalar arası saniyelik geçiş yapan kullanıcılar sizlere ve sitenize yarardan çok zarar sağlayacaktır.

Açıklamalar ve Bilgilendirme: Buda bir diğer önemli konulardan birisi. Ürününüzün başlığını eklediniz, resim açıklamasını girdiniz ama açıklama kısmına tam olarak ne yazacağınızı bilmiyorsunuz. İşte bu noktada başlık ve resim arasında ilişki kurmaya çalışacaksınız. Yazacağınız ürün açıklaması ve bilgilendirme metni içinde anahtar kelimeniz geçmek zorundadır. Eğer anahtar kelimenizi geçirmez ve bunu kalın punto ile belirtmezseniz google aramalarında ürünleriniz yine alt sıralarda kalacak ve müşteriye listelenmeyecektir.

Ondan dolayı genel olarak listeleme işlemlerinde google algoritması gereği anahtar kelimenin yukarıdan başlayarak aşağı şekilde devam etmesi gerekmektedir. Bu hiyerarşiyi sağladığınız takdir de google botları sizin sayfanızda ki anahtar kelimelerinizi google kullanıcılarına sonuç olarak sunacaktır.

Bu yüzden ürün açıklamalarınızı da başlığınız ve resimlerinizde kullandığınız cümleleri kullanarak doldurmaya çalışmalısınız.

Hashtagler ve Alternatifler: Hashtag’ler hepinizin aşina olduğu hangi platform olursa olsun bizim anahtar kelimelerimizi belirttiğimiz seo tekniklerinin başında yer almaktadır. Bundan dolayı hashtag kullanımı oldukça önemlidir. Çünkü potansiyel kullanıcılara ulaşabilmeniz için doğru hashtag kullanımı önemlidir.

Hashtag kullanımlarının yanı sıra ürünlerinize ne gibi alternatifler katabilirsiniz diye düşünüyorsanız bu noktada ürünlerinizin videoları gelmektedir. Genel olarak insanlar resimlerden bıkmış durumda olduğundan dolayı bir ürünü video üzerinde inceleme ve keşfetmeyi daha çok severler. Bundan dolayı ürünlerinizin satışını yaparken aynı zaman da sunumunu da yapmanız sizlerin satış politikası açısından yararınıza olacaktır.

izmit seo fiyatları
izmit seo fiyatları

Bunun dışında ekstra olarak satışlarınızı gerçekleştirdiğiniz ürünlere ek olarak küçük sürprizler ve süslemeler yaparak müşterilerinizi mutlu edebilirsiniz.

Sosyal Medya Kullanımı: Sosyal medya kullanımı da bu noktada oldukça önem arz etmekte. E-Ticarette genel olarak ürünleri kullanıcılarınıza sunabileceğiniz en güvenilir ve kolay yolların başında gelmektedir.

Fakat genel olarak sosyal medya kullanımı ülkemizde tam olarak bilinmediğinden dolayı yanlış kullanım sonucu istenilen etki yaratılmamakta ve geri dönüş sağlanmamaktadır. Bundan dolayı sosyal medya kullanımı nasıl yapılmalıdır, sosyal medya araçları nelerdir bunları ilerleyen makalelerimizde sizlere uzun uzun uygulamalı olarak anlatacağım.

Fakat bu noktada seo teknikleri konusunda sosyal medya kullanımı oldukça önemlidir.

About Ali TAŞCI

Merhaba Ben Ali TAŞCI 27.05.1993 Kocaeli/İzmit doğumluyum. Üniversiteyi Burdur Mehmet Akif Ersoy Ünviersitesi Gölhisar Meslek YÜksekokulun da Bilgisayarlı Vergi ve Muhasebe Uygulamaları bölümünde tamamladım. Uzun yıllardır WordPress altyapısını kullanarak web site tasarımı ve Photoshop ve Adobe İllustrator ile de grafik tasarım hizmetleri vermekteyim. Sosyal medya araçlarını aktif şekilde kullanarak kreatif tasarımlar ve müşteri gözünden bakma yeteneğimi geliştirdim. Kurumsal kimlik çalışmaları, site tasarımları, seo ve smm alanların da kurum ve kuruluşlara freelance olarak hizmet sağlamaktayım.

1 Comment
Pingback – Corona Virüs ve E-Ticaret İlişkisi 2020 | Ali TAŞCI 30/03/2020

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Please mark all required fields.

× Whatsapp üzerinden iletişime geçebiliriz!